Vše pro hygienické prostředi
Mám zájem
Menu

Brouk kožojed útočí, jeho sezona začíná. Doma vám může napáchat velké škody.

Délka čtení: 1 min., 15 sec.
Kožojed může v domácnostech napáchat nemalé škody.

Nastává čas nepříjemného domácího brouka, který může způsobit nemalé škody. Právě s příchodem teplejších předjarních dnů se snaží dostat kožojed obecný do lidských obydlí, aby v nich samičky nakladly vajíčka. Zbavit se tohoto škůdce nemusí být nijak snadnou a levnou záležitostí.

Lidská obydlí bývají životním prostorem pro různé druhy hmyzu, ale kožojed patří rozhodně mezi ty méně příjemné. Dokáže totiž zničit potraviny, krmení pro domácí mazlíčky i okrasné předměty.

Jak se kožojed dostane do domu

Kožojedi často přezimují ve štěrbinách kůry stromů nebo v jiných chráněných místech. Brzy na jaře však pronikají do obydlí, aby zde nakladli vejce. „Dovnitř se mohou dostat například i přes roztrženou okenní síť, atiku, trhlinu ve stěnách a dalšími otvory vedoucími do interiéru. Mohou být také přineseni do domácností v nákupních taškách s výrobky, ve kterých se už stihli zabydlet,“ popsal například specializovaný web Elite Extermination.

Čím a jak kožojed škodí

Dospělci se živí živočišnými produkty včetně sušeného masa, sýrů, peří, vlasů, rohů a kůže a dalších potravin s vysokým obsahem bílkovin. „Rádi se dostávají i do krmiva pro psy a kočky,“ uvedla Michiganská státní univerzita. Larvy se zavrtávají, často nepohrdnou ani dřevěným trámem. Zvládnou se zavrtat i do cínu či olova.

„Mohou tak poškodit i elektrické vedení a měkké kovy,“ doplnila Veterinární univerzita Brno.

Kožojed se zavrtává kvůli kuklení, nikoliv krmení.