Vše pro hygienické prostředi
Mám zájem
Menu

Nejen štěnice a švábi, Česko bojuje s přemnoženou havětí.

Délka čtení: 1 min., 8 sec.
Nejen štěnice a švábi, Česko bojuje s přemnoženou havětí.

Štěnice, švábi, potkani, krysy, holubi. To je jen základní výčet „zvířátek“, která jsou letos na některých místech přemnožená víc než v předchozích letech. Nejhorší situace je u štěnic, i když zatím ne tak dramatická jako ve Francii. Podle Národní referenční laboratoře pro dezinsekci a deratizaci Státního zdravotního ústavu letos vzrostla poptávka po likvidaci štěnic o 15 procent.

Ve Středočeském kraji pracovníci odborných firem uvádějí nárůst poptávky po dezinsekčních zásazích dokonce o 33 procent. Rostoucí potíže se štěnicemi potvrdila MF DNES většina hygienických stanic. „Jejich výskyt nejen v České republice, ale i ve světě má vzrůstající tendenci,“ uvedla Vendula Ševčíková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.

Hygienici i radnice se shodují, že ohniska šíření štěnic jsou ubytovny a domy, kde se zdržují sociálně slabí občané. „Problém představují nájemníci bytů, kteří nerespektují pokyny hygieniků i majitelů domů. Například tím, že odmítají ošetření zamořeného starého nábytku, který často pochází ze skládek nebo od kontejnerů,“ popsala ředitelka protiepidemického odboru liberecké krajské hygienické stanice Monika Hausenblasová.